Inšpirácia pre záhradné ploty: Ako využiť plot ako kreatívny prvok vo vašej záhrade

Záhradné ploty nie sú len praktickými prvkami, ktoré ohraničujú váš pozemok. Správne navrhnutý a vytvorený plot môže byť kreatívnym prvkom, ktorý pridáva charakter a štýl vašej záhrade. Tu je niekoľko inšpirácií, ako využiť plot ako kreatívny prvok vo vašej záhrade.

Inšpirácia pre záhradné ploty: Ako využiť plot ako kreatívny prvok vo vašej záhrade
(zdroj: Pexels.com)

Plot ako umelecké dielo

Namaľujte plot farbami a vytvorte na ňom originálnu maľbu. Ak máte kreatívneho ducha, môžete svoj plot využiť ako umelecké plátno a vytvoriť na ňom farebné maľby. Týmto spôsobom môžete pridať do vašej záhrady osobitý a originálny dotyk, ktorý sa bude líšiť od ostatných.

Prípadne zaveste na plot rôzne dekoračné predmety, ako sú sošky, lampáše alebo svetielka. Váš plot bude pekný aj večer. Ak si trúfate, vytvorte na plote mozaiku z kúskov dlaždíc alebo skla. Tak môžete vytvoriť jedinečné oplotenie záhrady.

Plot ako záhrada

Vertikálne záhradné ploty sú skvelým spôsobom, ako využiť vertikálny priestor vo vašej záhrade a pridať do nej zelené prvky. Na plot môžete umiestniť rôzne druhy rastlín, ako sú popínavé rastliny, kvety alebo bylinky, čím vytvoríte závesnú záhradu plnú farieb a života. Vertikálne záhradné ploty môžu tým pádom slúžiť nielen ako dekoratívny prvok, ale aj ako funkčný priestor pre pestovanie rôznych druhov rastlín. Vytvorte na plote vrecká z vrecoviny alebo koženky a naplňte ich substrátom a rastlinami. Prípadne zaveste na plot kvetináče s rôznymi druhmi kvetov a byliniek.
Výhody vertikálnej záhrady na plote:

 • Zelená stena: Vertikálna záhrada na plote vytvorí krásnu zelenú stenu, ktorá bude lahodiť oku a zároveň ochráni vašu záhradu pred prachom a hlukom.
 • Úspora miesta: Nezaberá žiadne miesto na zemi, takže je ideálna pre malé záhrady, terasy a balkóny. Ušetríte miesto a získate dokonalé oplotenie záhrady.
 • Pestovanie rastlín v tieni: Ak máte plot na tienistej strane domu, vertikálna záhrada vám umožní pestovať rastliny, ktoré potrebujú tieň.
 • Zlepšenie mikroklímy: Vertikálna záhrada zlepšuje mikroklímu v záhrade tým, že produkuje kyslík a absorbuje oxid uhličitý.
 • Prírodná ochrana pred vtákmi: Dokáže vtákom poskytnúť úkryt a potravu, čím ich odradí od okusovania vašich úžitkových rastlín.

Plot z prírodných materiálov

Ploty z prírodných materiálov sú originálnym a ekologickým riešením pre oplotenie vašej záhrady. Dodajú jej rustikálny a prírodný vzhľad a zároveň ju ochránia pred zvedavými pohľadmi a nepozvanými hosťami. Ploty z prírodných materiálov sa dajú kombinovať s rôznymi inými materiálmi, napríklad s drevom, kovom alebo plastom. To vám umožní vytvoriť originálny a jedinečný plot, ktorý bude perfektne ladiť s vašou záhradou.

 • Prútie: Prútené ploty sú ľahké a vzdušné a dodajú vašej záhrade romantický vzhľad. Môžete si ich vyrobiť sami z vŕbových prútov alebo kúpiť hotové.
 • Bambus: Bambusové ploty sú pevné a odolné a zároveň pôsobia exoticky. Bambus je rýchlo rastúca rastlina, takže je to ekologický materiál.
 • Konáre: Ploty z konárov sú rustikálne a originálne. Môžete ich vyrobiť z konárov stromov, ktoré ste sami nazbierali, alebo si ich kúpiť hotové.
 • Hlina: Hlinené ploty sú trvalé a odolné a zároveň pôsobia veľmi prirodzene. Hlinené ploty sa dajú vyrobiť rôznymi technikami, napríklad z lisovaných tehál alebo z hlinenej mazaniny.
 • Kameň: Kamenné ploty sú pevné a majestátne a dodajú vašej záhrade luxusný vzhľad. Kamenné ploty sa dajú vyrobiť z rôznych druhov kameňa, napríklad z vápenca, žuly alebo pieskovca. Populárny je aj gabionový plot. Plní nielen praktickú, ale aj estetickú funkciu.

Čo zvážiť pri výbere plota?

 • Štýl vašej záhrady: Plot by mal ladiť s dizajnom vašej záhrady.
 • Materiál plota: Vyberte si materiál, ktorý je odolný a nenáročný na údržbu.
 • Funkčnosť plota: Zamyslite sa nad tým, akú funkciu má plot plniť.
 • Vaše vlastné preferencie: Vyberte si plot, ktorý sa vám páči a bude lahodiť vášmu oku.

Nebojte sa experimentovať a popustite uzdu svojej fantázie. S trochou kreativity môžete z vášho plota urobiť krásny a originálny prvok, ktorý bude ozdobou vašej záhrady.

Komerčný článok