Dobré rady a tipy, ako sa správne starať o svoj domov

Zabudnite na raz do týždňa v sobotu – tieto veci by ste mali čistiť častejšie, alebo ako sa správne starať o svoj domov? Všetkého veľa škodí. Ak beháte každý deň po byte so silnou dezinfekciou, vaša imunita sa vám asi veľmi nepoďakuje. Na druhej strane, v každej domácnosti sa nájde niekoľko vecí, ktoré je treba čistiť pravidelnejšie, než len raz do týždňa. Ktoré sú to?

Dobré rady a tipy, ako sa správne starať o svoj domov
(zdroj: unsplash.com)

Skryté ložiská infekcií

Ruky sú jednou z najháklivejších častí tela, čo sa prenosu baktérií týka. Chytáme do nich takmer všetko, s čím denne prichádzame do kontaktu. Práve preto sú veľmi háklivou časťou domáceho vybavenia utierky a uteráky na ruky. Či už utierkou utriete riad, zotriete nečistoty z kuchynskej linky alebo si len jednoducho utriete ruky, do textílií sa zanáša množstvo baktérií a niekedy aj malé neviditeľné ložiská plesní. Aby ste tomu predišli, vymieňajte utierky aj uteráky každý deň.

Aby ste nemuseli hodiny a hodiny drhnúť kúpeľňu

Veľmi zapeklitým miestom v kúpeľni býva sprchový kút. Častokrát sa natrápite, kým ho vyleštíte k svojej spokojnosti, preto by ste tomu mali predchádzať. Každý večer po poslednom sprchovaní použite na vnútorné sklo ochranný sprej a stiahnite všetky kvapky pomocou stierky. Na obkladačky veľakrát stačí iba nastriekať akýkoľvek prípravok, nechať ho chvíľu pôsobiť a umyť vlažnou vodou. Vyhnete sa tvorbe vodného kameňa, plesní aj hrdzaveniu kovových súčastí sprchových kútov.

Čistá kuchyňa je základ

Aj kuchyňa je priestorom, ktorý by mal byť podľa možností čo najčistejší, pretože tu obvykle chystáte potraviny na konzumáciu. Rizikovým miestom je samozrejme kuchynská linka. Aspoň večer skúste celú odkladaciu plochu vyčistiť vlhčenými utierkami alebo hubkou s prípravkom na umývanie riadu. Rovnako sa zamerajte na umývadlo. Hádžeme do neho predsa špinavý riad alebo špinavú zeleninu pred umytím. Môžete ho tiež vyčistiť prostriedkom na riad, alebo silnejším prípravkom na čistenie takýchto miest. A nezabúdajte ani na priestor pod kuchynskou linkou, hlavne po varení. Nemusíte každý deň stierať celú podlahu – stačí, ak si dáte pozor na líniu popri kuchynskej linke, kde obvykle padá najviac omrviniek. Mohli by sa na ne totiž ulakomiť mravce, obzvlášť na jar alebo v lete.