Viete, čo sa zíde v každej domácnosti? Hypermangán!

Možno vám tento pojem nič nehovorí, možno ste v minulosti trpeli alebo aj teraz trpíte kožnými problémami a už ste sa s touto fialovou kryštalickou látkou stretli. V nasledujúcom článku sa však nebudeme venovať kožným ochoreniam a ich liečeniu, ale tomu, ako sa dá hypermangán využiť naozaj v každej domácnosti.

Viete, čo sa zíde v každej domácnosti? Hypermangán!
(zdroj: unsplash.com)

Má protiplesňové a protizápalové účinky

Hypermangán je lesklá kryštalická soľ čiernofialovej farby. Z chemického hľadiska hovoríme o zlúčenine s názvom manganistan draselný. Je veľmi dobre rozpustný vo vode, pričom vytvára fialový roztok. Našiel predovšetkým medicínske uplatnenie – v malom množstve a veľmi zriedenom stave sa využíva napríklad na potieranie rozličných kožných ochorení. Môže pomôcť pri plesňových chorobách aj ekzémoch a akné. Nápomocný je pri kožných a nechtových mykózach. Účinne vydezinfikuje rany, vredy či pľuzgiere. Taktiež sa používa na ošetrenie oparov, štípancov od hmyzu či odrenín. Zoženiete ho ako voľnopredajný liek v akejkoľvek lekárni. A ako vám teda pomôže pri starostlivosti o domácnosť?

Namiesto bielidla

Túžite po žiarivo bielej bielizni? Práve s tým vám môže pomôcť slabý roztok manganistanu draselného. V 10 litroch teplej vody nechajte dôkladne rozpustiť len zopár kryštálikov hypermangánu. Tento roztok na bielenie ale musí byť svetloružový, ak je tmavší, je veľmi silný, čo nie je žiaduce. Následne do neho pridajte 200 gramov prášku na pranie a opäť nechajte dôkladne rozpustiť. Rozpúšťanie urýchlite miešaním tekutiny. Ak máte túto zmes pripravenú, môžete do nej namočiť bielizeň. Doba máčania by mala byť aspoň 5 hodín, pokojne však nechajte bielizeň v roztoku aj počas noci. Na záver ju už len klasicky operte v práčke. Pripomíname ešte, že roztok manganistanu draselného musí byť skutočne ružový. Ak bude tmavší, dôjde k zafarbeniu bielizne.

Prvá pomoc pre rybičky

Tip pre vás máme aj vtedy, ak ste vášnivým záhradkárom. Hypermangán je totiž dobrým bojovníkom proti škodcom a chorobám rastlín. Osvedčí sa napríklad pri výskyte múčnatky na rastlinách. Na 100 ml vody nechajte rozpustiť asi 0,5 g manganistanu draselného. Roztok v takomto pomere vám pomôže s dezinfekciou pôdy. Rovnako ním môžete postriekať mladé rastliny. Hypermangán je vhodné využiť aj na čistenie akvária. Ak vám, nedajbože, umierajú rybičky a vy neviete prísť na príčinu, je vhodné vydezinfikovať aj samotné akváriu. Práve na to môžete použiť roztok z manganistanu draselného. Zopár kryštálikov rozpustite vo vode a roztok použite na čistenie akvária, ako aj všetkých dekorácií, ktoré sa v ňom nachádzajú. Nezabudnite akvárium po vyčistení aj poriadne opláchnuť. Roztok hypermangánu si poradí aj s rôznymi typmi zápachov – napríklad so zápachom potu z obuvi, zvieracím pachom z kobercov, látok či nábytku aj zapáchajúcimi miskami a podobne.