Ako si uľahčiť kúpu šatníkovej skrine – čo všetko by ste predtým mali vedieť

Máte na svoj šatník vysoké nároky? Nevadí. Mali by ste sa však zamerať na niekoľko kritérií, ktoré vám kúpu novej skrine podstatne zjednodušia a vďaka ktorým budete v obchode presne vedieť, čo hľadáte!

Ako si uľahčiť kúpu šatníkovej skrine – čo všetko by ste predtým mali vedieť
(zdroj: unsplash.com)

Šatník môže priestor aj skrášľovať

Šatníková skriňa alebo zjednodušene povedané skriňa na šaty síce predstavuje praktický a organizovaný kus nábytku, ale pokojne môže byť aj dominantným dizajnovým prvkom v miestnosti. Už dávno neplatí, že takúto skriňu by ste mali mať výlučne v spálni – pokojne si ju umiestnite aj na chodbu či kdekoľvek, kde sa zmestí vami vysnívaný rozmer, tvar či spôsob otvárania. V prvom rade sa zamerajte na rozmer, pretože ak nepoznáte výšku, šírku a hĺbku šatníkovej skrine, asi ťažko sa môžete dostať k jej ďalším náležitostiam. Nezabudnite samozrejme ani na odstup od iného nábytku, okien, dverí či radiátorov.

Rohová alebo priama?

Medzi najbežnejšie typy šatníkových skríň patria tie priame. V prípade, že však chcete využiť každý centimeter a neoplývate príliš veľkým priestorom, je fajn aj rohová šatníková skriňa. Je už iba na vás, či dáte prednosť nenápadnej rohovej skrini so zrkadlom na optické zväčšenie priestoru, alebo modernému dizajnovému šatníku, ktorý zaujme na prvý pohľad. Rohové skrine nájdete aj v menej častom netradičnom vyhotovení v podobe samostatnej miestnosti. Tieto modely ponúkajú naozaj veľkorysý úložný priestor a sú vhodné predovšetkým do detských a študentských izieb.

Aké dvere kam

Na výber máte tiež z rôznych typov otvárania. V prvom rade si zvážte, koľko úložného priestoru skutočne potrebujete a podľa toho si vyberte napríklad počet dverí. Existujú jednodverové, ale aj šesťdverové skrine. Ak myslíte aj na estetický dojem, šatníková skriňa s otočnými dvermi je nadčasovou klasikou, ktorou nemôžete nič pokaziť. Ak chcete aspoň občas vidieť aj celé vnútro skrine a zároveň využiť jej vnútornú stranu na zavesenie opaskov alebo šatiek, otočné dvere sú pre vás aj ideálne riešenie. Posuvné dvere zasa odporúčame v prípade, že potrebujete veľa úložného priestoru v malej miestnosti. Populárne je aj kombinované otváranie dverí. V takom prípade ide obvykle o zaujímavé dizajnové kúsky, ktoré sa hodia predovšetkým do spální zariadených v industriálnom štýle.