Ako sa naučiť stolovať s dobrými stravovacími návykmi

Vedeli ste, že ak konzumujete v peknom prostredí, podporuje to dobré trávenie a dobrú náladu? Ako také prostredie a atmosféru doma vytvoriť? Máme pre vás niekoľko tipov.

Ako sa naučiť stolovať s dobrými stravovacími návykmi
(zdroj: unsplash.com)

Aj nedeľný obed môže byť špeciálnou príležitosťou

Každé stolovanie môže byť iné a zaujímavé, stačí použiť vhodné prestieranie a výzdobu. Spočíva to predovšetkým v použití kvetov a drobných dekorácií. Do stredu stola sú ideálne živé kvety vo váze a ozdobná keramika, ktorá dodá stolovaniu špeciálny charakter. Samozrejme, nemusíte chystať stôl sedem dní v týždni, ale vyskúšajte to napríklad pred nedeľným obedom. Okrem iného to určite pomôže utužiť aj rodinnú pohodu.

Dôležitý je aj spôsob jedenia

Okrem príjemnej atmosféry je pre dobré stolovanie nevyhnutné aj kvalitné jedlo. Dôležité je, aby človek jedol päťkrát denne a každý kúsok primerane dlho žul. Žalúdok sa tak nasýti menším množstvom jedla a nedochádza k prejedaniu. K jedlu určite nepatrí stres. Dajte si naňho čas, hlavne dodržiavajte dostatočne dlhé intervaly medzi jednotlivými pokrmami. Nemáte sa kam ponáhľať. Váš žalúdok a celkové zdravie vám za to budú len vďační.

Domáce produkty sú nad zlato

Na prípravu mäsitých jedál používajte podľa možností mäso z domácich fariem. Či už kúpite čerstvé alebo zavárané mäso, pri ekologických farmách máte istotu, že pri jeho spracovaní neboli použité chemické konzervačné látky ani umelé prísady. Experimentujte aj s múkami – dnes už okrem tradičnej pšeničnej nájdete aj zdravšie alternatívy, ako napríklad ražnú, ovsenú, špaldovú alebo pohánkovú. Urobte si z takejto múky napríklad palacinky a pridajte domáci džem. Čím viac domácich produktov, tým zdravšie stolovanie vás čaká. Do ich prípravy môžete navyše zapojiť aj celú rodinu, a tak sa nielen zo stolovania, ale aj z jeho chystania môže stať aktivita, ktorá vás bude spájať a vytvárať príjemnú rodinnú atmosféru.